جرثقیل سقفی کارگاهی در شرکت زینان (فروشگاه جرثقیل ای ابزار) با بهترین کیفیت تولید می شود.

جرثقیل سقفی کارگاهی یکی از انواع جرثقیل کارگاهی است که جهت حمل و جابجایی اجسام به صورت عمودی روی سیستم قرار می‌ گیرد. این نوع جرثقیل  های کارگاهی به صورت پایدار بر روی سقف کارگاه نصب می ‌شود و معمولاً برای جابجایی اجسامی که به دلیل اندازه و وزن بزرگ، حرکت آن‌ ها با دیگر ابزارهای جابجایی مانند لیفتراک و بالابر مشکل است، استفاده می ‌شود.

جرثقیل کارگاهی سقفی معمولاً در کارخانجات، سوله‌ های صنعتی و انبارها به کار می‌ رود. این دستگاه با قابلیت حرکت عمودی، امکان بالابردن اجسام تا ارتفاعات بالایی را فراهم می ‌کند و با استفاده از ریموت کنترل، کاربران می ‌توانند اجسام را بسیار دقیق و به راحتی جابجا کنند.

این مدل جرثقیل ها برای جابجایی اشیایی همچون قطعات خودرو، مواد ساختمانی، تجهیزات صنعتی و حمل بارهای سنگین استفاده می ‌شوند. همچنین، با استفاده از جرثقیل کارگاهی سقفی، امکان حمل بارهای بزرگ و سنگین با کمترین تلاش و زمان در بخش‌ های مختلف کارگاه فراهم می ‌شود.

ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

جرثقیل های سقفی دارای یک پل و دو پل سازه ای موازی است که به شکل افقی در طول انبار یا سالن در محدوده مشخص شده حرکت می کند. و دارای شش حرکت پایین، بالا، چپ، راست و جلو عقب می باشد. به طور کلی از جرثقیل های سقفی کارگاهی در صنایع مختلف به منظور جابجایی و باربرداری محصول و ماشین آلات و یا به عنوان ابزاری جهت تعمیرات تجهیزات بسیار سنگین استفاده می شود.

جرثقیل های سقفی  در سالن های صنعتی و انبار ها برای جابجایی بار و اجسام کاربرد دارند. برای کار با جرثقیل های سقفی ، دو ریل به صورت موازی و افقی در سالن مد نظر نصب می شود و جرثقیل سقفی کارگاهی در شش جهت بر روی آن حرکت می کند.

به دلیل ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی  به شکل خاص این نوع جرثقیل ها از آن ها بیشتر در سالن های سرپوشیده استفاده می شود.

جرثقیل های سقفی کارگاهی برای جابجایی اجسام در محیط های باز همچنین برای جابجا کردن اجسام و مواد سنگین در مکان های سرپوشیده مانند کارگاه  ها و انبار ها طراحی شده است.

جرثقیل سقفی کارگاهی مدل دیگری از انواع جرثقیل های کارگاهی، نوع سقفی این سازه ها هستند که از قلاب، یک تیر و کابلی متصل به جرثقیل تشکیل شده است و در زمان ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی به دو صورت تک پل و دو پل تولید می شوند.

از این نوع جرثقیل ها همانطور که از نامش پیداست در سالن های صنعتی , کارخانه ها و سوله ها، انبارها , صنایع جوشکاری و.. مورد استفاده قرار می گیرند. دوریل موازی این سازه ها به شکل افقی در طول سالن پروژه نصب شده بدین طریق جرثقیل سقفی بر روی ریل ها به حرکت در آمده و قابلیت حرکت و حمل اجسام مد نظر را پیدا می کند.

انواع جرثقیل سقفی کارگاهی

جرثقیل سقفی کارگاهی تک پل آویز:

در این نوع سازه ها از لبه بال پایین پل جرثقیل سقفی کارگاهی تک پل آویزان شده و لبه بال پایین پل حرکت می کند و اجسام را جابجا می کند.

جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی کارگاهی دو پل آویز

در این نوع ساز های صنعتی، دو پل بر روی ریل های ساخته شده، تعبیه شده که بر روی آن جرثقیل حرکت می کند این نوع سازه قابلیت جابجایی و انتقال بار در ظرفیت 20 تن را به راحتی دارند. در این نوع می توان چند کالسکه بالابر بر روی جرثقیل ایجاد کرد و همچنین این جرثقیل ها مناسب برای سقف های کوتاه و همچنین مناسب برای بار هایی با ظرفیت کمتر از 20 تن و دهانه کمتر از 20 متر میباشد.

جرثقیل سقفی دو پل

اجزای تشکیل دهنده در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی از تیرآهن، قلاب و کابل متصل به تیر آهن به کار گرفته شده است که این کابل متصل به تیر آهن برای جابجایی اشیا سنگین در مکان های سرپوشیده مانند سالن، سوله ها  و کارخانجات کاربرد دارد.

همچنین در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی قطعه ای وجود دارد که از تمام قطعات دیگر مهم تر است. این قطعه مهم پل نام دارد و می تواند در طول ریل های جرثقیل حرکت کند. همچنین ریل باعث می شود که جرثقیل بتواند یک منطقه بزرگ را تحت پوشش خود قرار دهد.

مزایای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

 • ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی، هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمی دارد و توسط آنها می توان به تمامی نقاط کارگاه دسترسی داشت.
 • استفاده از این جرثقیل ها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
 • ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی به منظور جابجایی و بلند کردن اشیا و مواد سنگین می باشد.
 • استفاده از جرثقیل سقفی کارگاهی بسیار آسان بوده و نیاز به مهارت خاصی ندارد.
 • ساخت این جرثقیل ها می تواند اثرات مضر زیست محیطی را کاهش می دهند.
 • وقوع حوادث در محل کار با استفاده از این جرثقیل ها کاهش یافته، در نتیجه گردش کار نیز بهبود می یابد.

جرثقیل سقفی دو پل آویز

 

مراحل اصلی ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

بازدید از محل پروژه

با توجه به درخواست پیمانکار پروژه در مرحله اول پروژه کارشناسان مجموعه به محل نصب اعزام شده و بررسی ها و تحقیقات لازم جهت ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی را انجام داده و اندازه برداری ها  از پروژه را انجام می دهند و شروع به تحلیل سازه کرده و مقاومت آن را بررسی می کنند در صورت نیاز مهندسان موارد مهم مورد نظر را به صورت گزارش کتبی به پیمانکار ارائه کرده پس از انجام اصلاحات مورد نظر پروژه را تحویل گرفته و شروع به فرایند طراحی و آماده سازی نقشه اولیه برای ساخت این جرثقیل ها می کنند.

نقشه برداری و کشیدن طرح اولیه

پس از آماده سازی اولیه سالن پروژه فرایند طراحی نیز همزمان با هم تکمیل شده و در کنار آن سالن تولید آماده می شود که پس از ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی جرثقیل شما رو به دهانه مورد نظر طراحی کند.

نظارت بر ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

ساخت این جرثقیل ها، با توجه به نیاز و تناژ دلخواه شما به صورت تک پل و یا دو پل ارائه می شوند و فرایند ساخت این سازه ها با توجه به دهانه و طول مسیر مورد نیاز، متغیر از یک هفته تا چند هفته می باشد. در ساخت این جرثقیل ها، پل های جرثقیل به صورت همزمان با کلگی های جرثقیل آماده شده و مورد بازرسی مهندسان قرار می گیرند همچنین مشتریان می توانند از تمامی مراحل ساخت بازدید کرده و در جریان تمامی کارهای آماده سازی و ساخت باشند و روند تولید و ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی را بازرسی کنند. طبق نقشه کشیده شده در مرحله اولیه، بازرسی ها جوش و کیفیت آن توسط واحد QC (کنترل کیفیت) مورد بررسی لازم قرار می گیرد.

گرفتن استانداردهای لازم برای ساخت پل

استاندارد های مورد نیاز برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی: FEM و CMAA و DIN و ASME و AWS – کلاس کاری استاندارد FEM – حرکت عرضی و طولی دو سرعته با قابلیت تنظیم از صفر تا صد در صد سرعت ماکزیمم و مجهز به Frequency Inverter و سیستم Stepless همراه با ترمز های فرکانسی از طریق کنترل فرکانس تبدیل به صفر مقطع هوشمند به هنگام میزان حمل بار اضافی – جوش براساس WPS تحت آزمایش NDT – بر اساس درخواست، می تواند به سیستم وقایع نگار الکترونیکی مانیتوری مجهز شود و استاندارد های مورد نیاز دیگر که هر کدام به تنهایی مورد بررسی قرار می گیرند.

مونتاژ و نصب جرثقیل های سقفی کارگاهی

پس از آماده سازی تمامی قطعات فرایند مونتاژ، تمامی قطعات به یکدیگر متصل شده و شکل جرثقیل به صورت کامل می شود در این مرحله تمامی قطعاتی که می توان نصب کرد را بر روی پل های جرثقیل سقفی به هم دیگر متصل می کنیم و قطعاتی که باید در محل پروژه نیز نصب شوند را آماده و سپس برای حمل محموله اولیه جرثقیل قبل از آماده سازی ابتدایی توسط کارشناسان بعضی از تست های مکانیکال و الکتریکال  انجام شده و چک لیست خود را به واحد های فنی ارائه می دهند در صورت تایید نهایی موارد ذکر شده، واحد فنی و کنترل کیفیت فرایند حمل محموله صورت می گیرد.

حمل و نصب جرثقیل سقفی کارگاهی

پس از انجام تمامی فرایند مونتاژ و رنگ آمیزی در مرحله آخر ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی، جرثقیل از کارگاه به همراه بالابر و متعلقات آن آماده حمل می شود و به درب کارگاه یا کارخانه شما حمل می شوند.

جرثقیل سقفی کارگاهی نیز به صورت موقت نصب شده و سپس کارشناس مکانیک و برق تست های اولیه لازم را انجام داده و سپس جرثقیل آماده انجام تست داینامیک و استاتیک می شود و در صورت زمان تحویل دائم، جرثقیل سقفی تکمیل شده و وارد دوران خدمات گارانتی و پس از شرکت زینان قرار داده می شود.

بهتر بدانید: جرثقیل دروازه ای

مراحل انجام تست در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

 1. مرحله اول، نصب جرثقیل سقفی و آماده سازی آن برای انجام تست بازرسی آن
 2. شروع ارزیابی اولیه انواع جرثقیل سقفی بدون بلند کردن بار
 3. محاسبه تناژ وزنه ی با احتساب ۱۲۵% ظرفیت دستگاه در زاویه های مشخص و شعاع عملیاتی حداکثر
 4. وصل کردن مقدار بار استاندارد در جهت تست جرثقیل در مرحله سوم با کمک سیم بکسل ها مد نظر به جرثقیل.
 5. بالا بردن وزنه مورد نظر در فاصله مشخص و به دنبال آن اطمینان از عملکرد ترمز بالابر در این فاصله، بار در حالت معلق چند دقیقه نگه داشته می شود و بازرس تمام قسمت هایی که در معرض فشار است را بررسی می کند.
 6. در زمان تست جرثقیل حداقل یک بار هنگام بالا بردن وزنه و یکبار در زمان پایین آوردن آن، جرثقیل را باید خاموش کرد.
 7. برای بازرسی جک های تعادلی باید، بار را تا ۵ سانتی متر از سطح زمین پایین آورده سپس دستگاه را چرخانده و به آرامی وزنه را بین دو جک تعادلی موجود به گردش در آورید.
 8. پس از ارزیابی جرثقیل سقفی، بار و یا وزنه را به وضعیت اولیه برگردانید و به آرامی روی زمین قرار دهید.
 9. بازرس پس از انجام تست جرثقیل سقفی، گواهینامه سلامت فنی دستگاه را برای جرثقیل سقفی مد نظر صادر می کند. از این رو رانندگان جرثقیل سقفی باید توصیه ها، شرایط و محدودیت های قید شده در گواهینامه را در زمان کار رعایت کنند.

جرثقیل سقفی کارگاهی

بهتربدانید: تیر حمال جرثقیل

اجزای مکانیکی انواع جرثقیل سقفی چیست؟

قطعات راهبردی طولی

راهبر طولی یا به اصطلاح کلگی جرثقیل سقفی بر اساس ظرفیت و دهانه جرثقیل به صورت جفت پل و یا تک پل ساخته می شوند اجزا و قطعات اصلی تشکیل دهنده یک راهبر طولی به شرح زیر است:

 • یک قوطی مستطیلی شکل که این قوطی از یک پروفیل و یا ورق جوشکاری شده ساخته می شود.
 • ساخته شده از چرخ هایی با قطر ۱۶۰ تا ۵۰۰ میلی متر که این چرخ ها از جنس چدن آلیاژی با گرافیت کروی با با نام صنعتی GGG70 ساخته شده اند. که به دلیل ویژگی های مقاومت بالا به سایش و حرکت مناسب و صدای پایین دلیل استفاده این راهبرد طولی است.
 • پیچ هایی که دارای مقاومت بالا در جهت اتصال راهبر به پل می باشند.
 • ضربه گیر ها که دارای قابلیت الاستیسیته بالا هستند و از آن ها  برای مهار ضربه از آن ها در انتهای راهبردهای طولی بسته می شود.
 • استفاده از موتور گیربکس ها برای حرکت طولی.
 •  طول راهبر ها به ظرفیت، ارتفاع، دهانه، سرعت حرکت طولی و تک پل یا جفت پل بودن جرثقیل سقفی بستگی دارد.

وینچ بالابر برای حرکت عرضی

در جرثقیل سقفی جفت پل برای حرکت عرضی از وینچ بالابر استفاده می شود که این مورد بر روی جرثقیل سقفی سوار می شود و اساسا نیروی محرکه تولید شده توسط آن از طریق یک یا دو عدد موتور گیربکس تامین می گردد. توان و ابعاد کالسکه ها به ارتفاع و ظرفیت وینچ بالابر بستگی دارد.

وینچ جرثقیل سقفی

وینچ جرثقیل به دو دسته بکسلی و زنجیری تقسیم بندی می شوند. از این رو در جا به جایی محصولات سبک تر و ظرفیتهای پایین مخصوصا کمتر از ۲ تن ، معمولا از جرثقیل های زنجیری به دلیل حجم و وزن کم استفاده می کنند و در جرثقیل هایی با ظرفیت بالا وینچ های بکسلی استفاده گسترده ای دارند.

موارد موثر در قیمت بالابرهای سقفی از نوع کارگاهی

 1. ارتفاع مورد نیاز (فاصله از واحد بالابر تا سطح بار)
 2. بار کاری ایمن (حداکثر وزن مورد نیاز برای بلند کردن)
 3. ولتاژ مورد نیاز (۱۱۰ ولت، ۲۳۰ ولت یا ۴۰۰ ولت. ۵۰ هرتز یا ۶۰ هرتز. سه فاز یا تک فاز)
 4. عرض فلنج پرتو (این به ما کمک می کند تا تعیین کنیم کدام چرخ دستی پرتو مناسب خواهد بود)
 5. استفاده در محیط داخلی یا فضای باز (برای فضای باز ما باید از فن آوری ویژه ای برای بالابر استفاده کنیم)
 6. تعداد تقریبی دفعات بالابری مورد نیاز در ساعت
 7. نوع محیط و نوع مواد حمل شونده (مواد منفجره، کارخانه های فرآوری مواد غذایی، هسته ای و غیره)

جرثقیل سقفی خرید جرثقیل سقفی کارگاهی چه مزیت هایی دارد؟

ممکن است فکر کنید که خرید جرثقیل سقفی کارگاهی چه مزایایی دارد. یکی از بزرگ ترین مزایای این جرثقیل ها، سرعت و دقت در عمل است. نیروی انسانی نمی توانند به اندازه جرثقیل های پیشرفته کار را با سرعت و دقت بالایی انجام دهند. در واقع می توان گفت جرثقیل سقفی راندمان کار کارگاه را به شدت بالا می برد. از مزایای دیگر جرثقیل سقفی می توان به کاهش هزینه ها اشاره کرد. جرثقیل سقفی می تواند کار چندین نیروی انسانی را انجام دهد. بنابراین نیازی به استخدام نیروی انسانی بیشتر نخواهید داشت.

از مزایای این جرثقیل ها می توان به جاگیر نبودن آن و ایمنی بالای آن اشاره کرد. این جرثقیل ها اگر به صورت اصولی ساخته شده و نصب شده باشند بدون هیچ خطری می توانند به کارکرد خود ادامه دهند. از میان جرثقیل های مختلف، جرثقیل های سقفی دارای هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین هستند. همچنین مصرف انرژی آن ها بسیار کم است. درنتیجه می توان این جرثقیل ها را مقرون به صرفه دانست.

نکات مهم در انتخاب و خرید جرثقیل سقفی کارگاهی

در انتخاب و خرید این جرثقیل ها باید به نکات بسیار مهمی توجه کنید. اولین نکته مهم، نیاز کارگاه شما می باشد. در برخی از کارگاه ها بارها نهایتا تا 10 تن وزن دارند. بنابراین جرثقیل یک پل می تواند برای آن کار راه انداز باشد. اما در کارگاه هایی با بار تناژ بالا، باید جرثقیل های دو پل خریداری شوند. نکته مهم دیگر، عرض دهانه سالن است. جرثقیل های دو پل در سالن هایی که دارای دهانه عرض کم هستند قابل نصب نمی باشند. نکته مهم دیگر گارانتی و خدمات پس از فروش جرثقیل است که باید توسط شرکت سازنده به مشتری ارائه شود.

کاربرد جرثقیل سقفی کارگاهی:

جرثقیل های کارگاهی برای حمل و جابجایی بارهای سبک تا سنگین در محیط‌های صنعتی، ساختمانی و کارگاهی استفاده می شوند. به طور کلی، جرثقیل های کارگاهی برای انجام کارهای زیر به کار برده می شوند:

 1. حمل و جابجایی مواد سنگین: بارهای سنگینی مانند قطعات فلزی، بلوک های سیمانی و بتنی، تجهیزات سنگین، لوله‌های گاز و آب و …
 2. رفع نقص در تاسیسات: جرثقیل های کارگاهی برای رفع نقص در تاسیسات ساختمانی استفاده می شوند، این شامل جابجایی تجهیزات سنگینی مانند دستگاه‌های تهویه، سیستم‌های گرمایشی، سیستم‌های الکتریکی و … می شود.
 3. پروژه های ساختمانی: جرثقیل های کارگاهی در پروژه های ساختمانی برای حمل و جابجایی مواد ساختمانی نظیر بلوک، آجر، سیمان، فولاد، کفپوش، سقف و …به کار برده می شود.
 4. تعمیرات و نگهداری: در تعمیرات و نگهداری تجهیزات و دستگاه‌های صنعتی و ساختمانی معمولاً برای جابجایی و بارگیری از جرثقیل های کارگاهی استفاده می شود.
 5. بارگیری و تخلیه کامیون‌ها: به دلیل قابلیت بالای بارگیری و تخلیه، جرثقیل های کارگاهی عموماً برای بارگیری و تخلیه کامیون‌ها در محیط های صنعتی و ساختمانی استفاده می شوند.

بیشتر بدانید: قلاب رابط بالابر به ترولی

قیمت جرثقیل سقفی کارگاهی:

قیمت جرثقیل های سقفی کارگاهی بر اساس متغیرهای مختلفی تعیین می‌شود. برخی از عواملی که در تعیین قیمت تأثیر دارند عبارتند از:

 •  ظرفیت جرثقیل: بیشترین وزنی که جرثقیل می‌تواند حمل کند یکی از مهمترین مشخصات جرثقیل است.
 • ارتفاعی که جرثقیل باید بار را به آن ارتفاع بلند کند: بلندتر شدن بار باعث می شود که نیروی بیشتری بر روی جرثقیل وارد شود و در نتیجه هزینه بیشتری صرف ساخت جرثقیل می شود.
 • نوع و سایز جرثقیل: جرثقیل های سقفی کارگاهی مختلفی با قابلیت ها و اندازه های متفاوت برای مصارف مختلف وجود دارند و قیمت هر کدام بسته به نوع و اندازه آن متفاوت است.
 •  تکنولوژی و کیفیت ساخت: جرثقیل هایی با کیفیت بالاتر و تکنولوژی پیشرفته‌تر قیمت بیشتری دارند.

این عوامل و سایر متغیرهای دیگر، بسته به شرایط بازار، به صورت متفاوتی تأثیرگذارند و در نهایت قیمت جرثقیل را تعیین می‌کنند.

بیشتربدانید: مقایسه انواع جرثقیل سقفی: کدام جرثقیل سقفی برای شما مناسب است؟

کلام آخر

برای انتخاب یک جرثقیل مناسب با ویژگی های مربوط به کاربرد آن فاکتورهای زیادی  وجود دارد، که می توان  در نظر گرفت به همین دلیل بهترین کار مشاوره و راهنمایی گرفتن از افراد متخصص در این حوزه است که می تواند کار شما را برای انتخاب جرثقیل سقفی مناسب برای کارگاه تان  راحت تر کند.

مشاوران ما در شرکت زینان با چندین سال سابقه در ارائه و واردات انواع جرثقیل های سقفی با  ارائه اطلاعات مهمی که به شما در انتخاب درست جرثقیل سقفی کارگاهی و جرثقیل برقی کارگاهی کمک می‌ کند، این فرآیند را کمی آسان‌ تر کرده و شما را در انتخاب درست مطمئن میکند.